GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Miniatyrer 7256375
nr 725 6375
Miniatyrer
3 delar, Argenta & Friberg
Kondition: nagg
Utrop:
500 kr
Såld:
250 kr
måndag 14 november 2011
kl 18:59:04
100 kr
150 kr
200 kr
Argenta
Keramikern Wilhelm Kåge (1889-1960) skapade på 1920-talet Argentagodset som fick sitt genombrott på Stockholmsutställingen 1930.